DPA d:vote CORE 4099-DC-1-201-B Condenser microphone for bass
incl. VAT 19% without shipping cost
SKU: DPA4099DC1201B
Manufacturer: DPA
Dispatch: Ships within 5-10 business days*
Qty:
Add to Cart Shipping Calculator
DPA d: vote CORE 4099-DC-1-201-B instrument microphone, supercardioid, MicroDot, Loud SPL, (bass)
Technical specifications
  • Directional characteristic: supercardioid
  • Working principle: pressure gradient receiver
  • Capsule type: Pre-polarized capacitor element
  • Frequency range, ± 2dB, 20cm distance: 80Hz - 15kHz with 2dB Soft Boost at 10 - 12kHz
  • Sensitivity, nominal, ± 3dB: 6 mV / Pa; -44.5dB related to 1 V / Pa
  • Equivalent noise level, A-weighted: Typ. 23dB (A) related to 20 µPa (max. 26dB (A)
  • Signal-to-noise ratio, based on 1kHz at 1 Pa (94 dB SPL): 71dB
  • Total Harmonic Distortion (THD): <1% to 123dB SPL peak <1% to 120dB SPL RMS sine
  • Dynamic range: 100dB
  • Max. SPL peak before clipping: 142dB
  • Output impedance: MicroDot: 30 - 40 ohms DAD6001: 100 ohms
  • Maximum cable length: 300m with DAD6001
Scope of delivery
  • CORE 4099V instrument microphone